PONDĚLÍ 13. 05. 2024
Menu

Pěší turistika

 
Příroda u nás není nikdy daleko. Stačí si vybrat směr a rázem jste v lese. Prakticky nezáleží na tom, kde přesně svou dovolenou trávíte. V okolí každé vesničky na Vranovsku najdete krásnou a hlavně neporušenou přírodu.
 

Projděte si Národní park Podyjí

Pomyslnou jižní hranici území Vranovska tvoří Národní park Podyjí. Ten je sice nejmenším parkem v České republice, zasvěcení však znají jeho mnohá tajemství. Otevřete oči a přesvědčte se sami.
 
Kde jste naposledy viděli běhat ještěrku, nebo mohli spatřit pozoruhodného brouka tesaříka obrovského? U nás můžete pozorovat také netopýry a třeba se připojit k některé z četných výprav za těmito tajuplnými tvory se zasvěcenými průvodci z národního parku. O divotvorných rostlinkách a houbách nemluvě. Víte, jak nádherně vypadají zvonkovité květy koniklece skotačivě posázené po zelené louce?
 

Vyzkoušejte Nordic Walking

Velmi populárním sportem je v současnosti Nordic Walking. Při tomto sportu procvičíte až 90 % veškerého svalstva! Zkuste to na Vranovsku. Obzvlášť návštěvníci Podyjí ocení množství tras a půjčovnu sportovních holí.
 
Oživte si cestu turistickým vláčkem
 
Nechce se vám celou cestu šlapat pěšky? Pak pro vás máme připravený turistický kolový vláček. Převeze vás na trase Granátová zátoka - hráz – Vranov nad Dyjí náměstí - Vranov nad Dyjí zámek, s několika dalšími mezizastávkami. Jízdné na turistický vláček vás vyjde na 50 Kč, pro děti do 15 let na 40 Kč. Jízdní řád vláčku najdete zde.
 

HLEDAČKY VE VRANOVĚ NAD DYJÍ

Vycházky v zajímavé lokalitě okolí Vranova nad Dyjí, NP Podyjí a Vranovské přehrady si můžete zpestřit tzv. "hledačkami". Jsou to hry pro celou rodinu, kdy se seznámíte se zajímavostmi na trase a vyplňujete tajenky, které se vztahují k danému putování. Výsledkem je celková tajenka.

V současnosti můžetevybrat ze 3 hledaček:
1) Okolo řeky (podrobný popis k tisku / tisk brožurky)
2) Okolo zámku (podrobný popis k tisku / tisk brožurky)
3) Claryho stezka (podrobný popis k tisku / tisk brožurky)
 

TIPY NA PROCHÁZKY V REGIONU

Pro všechny výletníky i vášnivé turisty nabízí Vranovsko vycházkové a turistické trasy různé náročnosti. Připravili jsme pro vás tipy na ty nejzajímavější, ať už se na procházku vydáváte z Vranova, z Bítova nebo z Vratěnína.
 

Z Vranova nad Dyjí

Claryho stezka

Vydejte se na procházku po Claryho stezce, která vede přes vísku Onšov až na Křížový vrch, a pak zase zpátky. Jeden z nejhezčích pěších výletů můžete začít třeba na vranovském náměstíčku za kostelem Nanebevzetí Panny Marie, odkud se po modré vydáte nahoru po serpentinách lesních cest.

Cestou k vyhlídce Claryho kříž, který je naším cílem, ještě projdeme kolem mnoha dalších míst lákajících k zastavení. Stačí se jen pozorně dívat okolo sebe. Ještě než nás cesta vyvede z lesa, potkáme dvě kapličky – Kapli výběrčího a kapli Panny Marie, odkud je už krásná vyhlídka, třeba na impozantní hráz Vranovské přehrady.
 
Stezka vás povede do Onšova, a od kaple svaté Anny na místní návsi se dále vydáme opět lesem až na Křížový vrch, kde se na jedné ze skal tyčí majestátní litinový Claryho kříž. Ten na tomto čestném místě, odkud je tak dobře vidět až daleko do kraje, nechal v roce 1831 postavit hrabě Mniszek na počest svého přítele, velkého romantika a vášnivého turisty, hraběte Claryho.
 
Prudkým klesáním se odtud můžeme vrátit k Vranovské přehradě, a pokud budete chtít, také opět na vranovské náměstí, kde tato 7 km dlouhá trasa končí.
 
Orientační mapka (odkaz na Mapy.cz)
 

Hamerské vrásy a vyhlídka u Ledových slují

Pokud máte chuť na kratší nenáročnou procházku, kterou zvládnete třeba i s malými dětmi, můžete si vyjít k nedalekým Ledovým slujím. Ledové sluje tvoří labyrint pseudokrasových jeskyní, které nedostaly své jméno jen tak náhodou – v jeskyních se nachází malá vrstvička ledu klidně i uprostřed horkého léta. Pro veřejnost jsou však nyní již nepřístupné.
 
Cesta ke slujím vede přes Zadní Hamry, takže neminete ani tzv. Hamerské vrásy, geologickou lokalitu tvořenou silně se klikatícími vrásami, které vznikaly při horotvorných procesech před mnoha miliony let. Z chodníčku kolem řeky Dyje na ně budete mít krásný výhled, takže je určitě nepřehlédnete.
 
Pak už se lesní cestou vydejte trochu do kopce, až na vyhlídku k Ledovým slujím. Jeskyně samotné pro návštěvníky přístupné nejsou, přece jen se z hlediska pohybu skal jedná o stále živou lokalitu. V okolí tu však i tak najdete řadu pozoruhodností, a především vzácné druhy rostlin a živočichů, kterým zdejší chladnější klima prospívá. Třeba mnohé druhy netopýrů či ohroženou lilii zlatohlavou.
 
Na cestu zpět se pro změnu můžete vydat přes Hamerskou lávku. Zdatní turisté celý okruh zvládnou za necelé dvě hodinky, pokud ale nikam nespěcháte, klidně zvolněte tempo. Tato unikátní lokalita za to určitě stojí.
 
Orientační mapka (odkaz na Mapy.cz)
 

Na Šibeniční vrch nad Vranovem 

Tato procházka patří k těm kratším, je dlouhá něco málo přes 630 metrů. O to náročnější výšlap do strmého kopce nad Vranovem nad Dyjí vás ovšem čeká. Ale nebojte se, rozhodně ta procházka stojí za to. Na samém vrcholu kopce stávala za dávných časů šibenice, kde docházeli svého trestu zdejší provinilci. Ti obzvlášť provinilí byly vplétáni do kola. Vy se ale nemusíte bát, šibenicí vás na místě strašit nebudeme. 
 
Naopak se vydáte po stezce s nádhernými výhledy na vranovský zámek a divoce tekoucí řeku Dyji. Nejprve se projdete kousek po Claryho stezce, která začíná u obencího úřadu, půjdete kolem rotundy sv. Ondřeje a kostela Nanebevzetí Panny Marie, zastavíte se na vyhlídce u Mnizskova kříže a poté se projdete po staré formanské cestě, kudy dříve jezdívaly do strmého kopce kočáry zdejší vrchnosti. Od Kaple Nejsvětější Trojice se pak vydáte směrem na Šibeniční vrch. 

Orientační mapka (odkaz na Mapy.cz)
 

Z Bítova

Tajná vyhlídka na hrad Bítov

Tohle je náš tajný tip. A máte jej takřka na dosah, pokud jste poblíž bítovského hradu. Zavedeme vás na vyhlídku ukrytou mezi stromy, odkud uvidíte hrad, jak se tyčí nad řekou ve své plné nádheře. Toto místo v sobě má navíc něco magického. Posaďte se na lavičku na vyhlídce, nebo se natáhněte do trávy pod prastarou lípou. Cítíte to…?
 
Na vyhlídku se dostanete snadno. Půjdete-li po asfaltové cestě z hradu do kopce nahoru směrem k parkovišti, asi po 400 metrech narazíte po pravé straně na lesní odbočku. Po této cestě se dostanete až k informační tabuli. Jak se vám líbí v bývalém hradním lesoparku? Vyhlídka je součástí naučné stezky kolem Bítova.
 
Orientační mapka (odkaz na Mapy.cz)
 
 

Bítovskými hrady

Tahle stezka je jako dělaná pro milovníky historie. Po okružní trase totiž můžete projít nejen bítovský hrad, ale také blízkou zříceninu Cornštejn, to vše pěkně po svých a třeba i za jedno dopoledne.
 
Stezka je pečlivě značená, takže se určitě neztratíte. Stačí vyjít z centra Bítova po červené až na rozcestí Vraneč, odkud vás cesta zavede až k Hradu Bítov. Zastavit se tu můžete na prohlídku hradních interiérů, nebo se jen pokochejte výhledem, to už záleží jen na vás. Na cestě z hradu se vrátíte jen pár metrů zpět a pak až dolů k přehradě. Dále vede cesta pěkně podél vody, a pokud vás nadobro nezláká koupání, povede vás přes most, tentokrát už jako zelená trasa, až k Cornštejnu.
 
Zpátky se dostanete opět po mostě a celou výpravu můžete zakončit znovu v Bítově, nebo třeba na některé z blízkých pláží. Celá cesta má asi 8 km, takže malé osvěžení určitě nezaškodí!
 
Orientační mapka (odkaz na Mapy.cz)
 

Z Vratěnína

Vyhlídka Bílý kříž

Pojďte se projít přírodní rezervací Bílý kříž s romantickou vyhlídkou do dyjského údolí. Cesta sem vede po jednom ze 7 okruhů tzv. Graselovy stezky. Ta symbolicky propojuje místa, kde slavný loupežník pobýval, a která v jeho životě hrála velkou roli. Také vyhlídka Bílý kříž není na stezce náhodou – v dobách Graselova horečného pronásledování sloužila jako strategická pozorovatelna.
 
Cesta na vyhlídku začíná na vratěnínské návsi a za místním hřbitovem se stáčí k polní cestě, která se později zužuje do pěšinky vedoucí až k vyhlídce Bílý kříž. A věřte, že málokde uvidíte tak daleko do dyjského údolí, jako právě tady.
 
Zpátky vás trasa povede okolo Zlaté studánky a dále už budete pokračovat podél Vratěnínského potoka, kolem řady kapliček, které kdysi tvořily křížovou cestu, až zpátky do Vratěnína. Celá okružní trasa měří asi 7 km.
 
Orientační mapka (odkaz na Mapy.cz)
 

 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska